29.10.2007
Sustainable Development
Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations, at a meeting of the Second Committee discussion about Sustainable Development at the 62nd Session of the United Nations.
More
25.10.2007
Proposed Programme Budget for the Biennium 2008-2009
Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at the United Nations 5th Committee meeting on Proposed Programme Budget for the Biennium 2008-2009 on October 25th 2007.
More
24.10.2007
General Debate of the First Committee
Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at the General Debate of the First Committee of the 62nd Session of the General Assembly of the United Nations.
More
24.10.2007
Measures to eliminate international terrorism
Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at a meeting of the 6th Committee of the 62nd Session of the General Assembly of the United Nations.
More
16.10.2007
Report of the Peacebuilding Commission
Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations regarding the Report of the Peace Building Commission at the 62nd Session of the General Assembly, October 10th 2007.
More
16.10.2007
Advancement of Women
Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at a 2nd Committee Meeting during the 62nd Session of the General Assembly on October 15th 2007.
More
03.08.2007
Climate change as a global challenge

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at the General Assembly thematic debate of Climate change as a global challenge 31 July - 2 August 2007


More
11.05.2007
CSD - 15

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at the High-Level Segment of the 15th Session of the United Nations Commission on Sustainable Development, May 10th 2007.


More
04.05.2007
Committee on Information

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at the General Debate of the United Nations Committee on Information during its twenty-ninth session, May 2nd 2007.


More
04.05.2007
Security Council Reform

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations at the Open-ended Working Group on the Question of Equitable Representation on and increase in the Membership of the Security Cou...
More

Video Gallery

View more videos