Suurlähettiläs

Ansioluettelo

Ms. Kristín Aðalbjörg Árnadóttir

 

August 2013   Ambassador to Finland, Estonia, Latvia, Lithuania and Ukraine

 

January 2010 - July 2013  Ambassador to China, Australia, Cambodia, Laos, Mongolia, New Zealand, North Korea, South Korea, Thailand and Vietnam

 

June 2009   Ambassador, Director of the Office of Information and Culture, Deputy Permanent Secretary of State, Ministry for Foreign Affairs

 

2008 - 2009   Ambassador, Director of the Executive Management Office, Deputy Permanent Secretary of State, Ministry for Foreign Affairs

 

2007 - 2008   Special Envoy of the Minister for Foreign Affairs, Iceland, Campaign Manager for Iceland´s First time Candidacy for the UN Security Council

 

June 2006 – Dec 2006   During a Sabbatical: At the invitation of Columbia University on the Leadership Team of the UN African Millennium Cities Initiative, led by Dr. Jeffrey M. Sachs

 

2005 - 2007   Director, Secretariat of the Mayor, City of Reykjavik

 

2001 - 2005   Director of Development and Information, City of Reykjavik

 

1994 - 2001   Political Advisor to the Mayor of Reykjavík

 

1991 - 1994   International Coordinator, Office of International Education, University of Iceland

 

1988 - 1991   Consultant, Department of Media and Arts, Ministry of Culture and Education

 

1987 - 1988   Free-lance journalist and translator for the National Broadcasting Service

 

1985 - 1987   Journalist, Morgunblaðið newspaper

 

1983 - 1985   Director, the Parliamentary Party, Women’s Alliance

 

Among other activities

 

2008-2010   Member of the Board of UNICEF, Iceland

 

1995-2006   Member of the Steering Committee and Vice-Chair of European Cities Against Drugs (ECAD)

 

1992-1995   Member of the Board of the Icelandic Public Broadcasting Service

 

1992-1994   Chair of the Association of Icelandic University Women

 

1989-1991   Member of Editorial Board of Nordisk Medie Nyt

 

Education

1999           Master of Arts in Public Administration and Governance, Executive Program, Maxwell School of Citizenship and Public Affairs, Syracuse University, USA. A Fulbright Scholar

1987           Bachelor of Arts, the University of Iceland, in English and Mass Communication

Personal

Born on March 18, 1957, Iceland

Divorced, mother of four daughters, born 1976, 1985,1987, 1993



Inspired by Iceland