Chargé d'affaires

Mr. Ragnar G. Kristjánsson

Professional Career

 

Minister Counsellor and Deputy-Head of Mission of Iceland to the European Union and to Belgium with accreditation to
Luxembourg, the Netherlands, Switzerland and San Marino, August 2014- present
 
Directorate for Trade and Economic Affairs, Ministry for Foreign Affairs, 2011-August 2014
 
Deputy Permanent Representative, Mission of Iceland to the United Nations, New York, 2007-2011
 
Counsellor, Permanent Mission of Iceland to the United Nations, New York, May 2011-2007

 

First Secretary, Directorate for Trade and Economic Affairs, Ministry for Foreign Affairs, September
1999-2001
 
First Secretary, Department of Defense, Ministry for Foreign Affairs, June 1998-September 1999
 
SOCRATES Technical Assistance Office, Brussels (secondment), August 1996- June 1997
 
Office of International Education, SOCRATES National Agency, 1995-1996 and 1997-1998


 

Education

 

M.A. European Integration and Co-operation, Department of Politics, University of Hull, United Kingdom, 1994 
 
B.A. Political Science, University of Iceland, 1991

 

Ragnar G. Kristjánsson is married and has one son.
 
 


Inspired by Iceland